Domain, web sitenize tarayıcı üzerinde kolayca ulaşılmasını sağlayan isimdir. Eğer domain (alan adı) olmamış olsaydı internet üzerinde web sitelerine giriş yapabilmek için IP adreslerini aklımızda tutmamız gerekecekti. Örneğin firmamızın sitesine giriş yapabilmek için aklınızda tutmanız gereken ip adresi 36.31.78.200 olacaktı. Bu ve buna benzer dünya da çok fazla karmaşık IP adresleri bulunmaktadır.Bu karmaşık sayıları aklımızda tutmak zor olacağı ve daha anlaşılabilir hale gelmesi için domain keşfedilmiş. Bu sayede firmamızın sitesine IP yazmak yerine guncelsoft.net alan adı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Hosting, tam Türkçe karşılık olarak barındırma anlamına gelen bir kelimedir. Türkçe anlamından da anlaşılacağı üzere hosting bir veriyi herhangi bir yerde barındırmak anlamına gelmektedir. Kendinize ait bir internet sitesi kurmak istediğinizde öncelikle bir domain (alan adı) sahibi olmanız ve bu alan adı üzerine web sitesi kurabilmek için de hosting hizmetine sahip olmanız gerekir. İnternet üzerinde iş yeriniz, şirketiniz ya da kişisel zevklerinizi, hobilerinizi yayınlayabilmeniz için ihtiyacınız olan temel iki şey domain ve hosting hizmetidir.

Hosting hizmeti, yüksek internet hızına sahip bilgisayarlar üzerinden sağlanır. Ancak bu bilgisayarlar yüksek işlemci gücüne ve kaynaklara sahip endüstriyel bilgisayarlardır. Sunucu olarak adlandırılan bu bilgisayarlar, evlerde kullandıklarımızın aksine 7 gün 24 saat çalışma esasına göre üretilirler. Sunucular aylarca hatta yıllarca kapanmadan ve arıza yapmadan çalışabilecek kapasitede üretilirler. Bu güçlü sunucular sayesinde hosting hizmeti yüksek uptime oranı ile sağlanır ve internet siteleri hemen hemen 7 gün 24 saat ulaşılabilir olurlar.

Hosting hizmetini kısaca tabir edecek olursak, internet sitenize ait verileri saklayan ve ziyaretçilerinizin her an ulaşmasını sağlayan, sunucular üzerinden yüksek hızda yayın yapan hizmete web hosting denir.

- Bize Ulaşın

Her türlü soru görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

- Bize Mesaj Atın

Başarılı! Mesajınız Bize Ulaştı.
Hata! Mesaj Gönderilirken Bir Sorun Çıktı.